Koliko dugo mogu ostati u SAD-u ili okolnim područjima s ESTA-om?

Category: ESTA turizam | 0
Koliko dugo mogu ostati u SAD-u ili okolnim područjima s ESTA-om?

Ako ste dobili ESTA odobrenje za putovanje, može se koristiti za više putovanja tijekom dvogodišnjeg razdoblja, počevši od datuma kada je odobrena ili do isteka putovnice, ovisno o tome što se prije dogodi. Tijekom razdoblja valjanosti nema potrebe za ponovnim podnošenjem zahtjeva za drugu autorizaciju.

Međutim, važno je biti svjestan da primanje ESTA-e ne daje vam pravo da ostanete u Sjedinjenim Državama 2 godine. Omogućuje vam samo posjet SAD-u pod uvjetima i odredbama Programa izuzeća od viza (VWP), koji vam omogućuje da ostanete u toj zemlji 90 dana ili manje odjednom.

Također je ključno biti svjestan nečeg drugog: kako biste izbjegli sumnju da pokušavate živjeti u zemlji, preporučuje se da održavate razumno vremensko razdoblje između posjeta. Ne pokušavajte napustiti zemlju dan ili dva, a zatim se vratite.

Prema našem istraživanju, ako ste boravili u SAD-u tijekom cijelog razdoblja od 90 dana na ESTA-i, morate napustiti zemlju najmanje 90 dana prije povratka. Drugim riječima, trajanje između vaših posjeta trebalo bi biti najmanje onoliko dugo koliko i vaš posljednji posjet.

Kako mogu ostati više od 90 dana s ESTA-om?

ESTA, što je kratica za Elektronički sustav za odobrenje putovanja, program je ukidanja viza koji omogućuje građanima zemalja članica da putuju u SAD u turističke ili poslovne svrhe najviše 90 dana bez vize. Nažalost, nije legalno ostati u toj zemlji dulje od 90 dana s ESTA-om.

Ako trebate ostati u SAD-u dulje od 90 dana, trebali biste podnijeti zahtjev za vizu. Ovisno o svrsi vašeg putovanja, dostupne su različite vrste viza. Na primjer, ako planirate studirati u SAD-u, umjesto toga trebali biste podnijeti zahtjev za studentsku vizu. Slično tome, ako namjeravate raditi u toj zemlji, trebali biste podnijeti zahtjev za radnu vizu.

Da biste dobili vizu za SAD, prvi korak je kontaktirati najbliže američko veleposlanstvo ili konzulat. Tamo ćete morati ispuniti obrazac za prijavu, dostaviti popratnu dokumentaciju i platiti naknadu. Također ćete morati prisustvovati osobnom razgovoru s konzularnim službenikom.

Ako je vaš zahtjev za vizu uspješan, dobit ćete vizu koja vam omogućuje ulazak u Sjedinjene Države i ostanak na određeno vrijeme. Duljina vize ovisit će o vrsti vize koju ste zatražili.

Koliko će mi puta biti dopušten ulazak u Sjedinjene Države s odobrenom ESTA-om?

Možete više puta putovati u SAD s istim ESTA-om, pod uvjetom da ostane valjan. Razdoblje valjanosti ESTA-e obično je dvije godine od datuma odobrenja ili do datuma isteka putovnice, ovisno o tome koji se prvi dogodi.

Međutim, nema ograničenja koliko često možete putovati u SAD s ESTA-om sve dok vaš posjet ne prelazi 90 dana. Ako vaš boravak prekorači ovaj rok, neophodno je podnijeti zahtjev za vizu za produženi posjet.

Također je ključno biti svjestan da biste trebali često posjećivati SAD ili produžavati boravak na dulje razdoblje. Imigracijski službenici bi mogli početi proučavati vaše putne namjere. Ako ih ne uvjerite u vaš legitimni status posjetitelja, to bi moglo rezultirati uskraćivanjem ulaska u SAD.

Za čitatelje koji planiraju posjetiti SAD na ESTA-i u bliskoj budućnosti, evo nekoliko prijedloga:

  • Pripremite se za postavljanje pitanja o razlozima vašeg putovanja i vašem planu putovanja tijekom vašeg boravka.
  • Osigurajte da imate potrebnu dokumentaciju koja će potkrijepiti vaše odgovore, uključujući rezervacije hotela, podatke o povratnom letu i dokaze o odgovarajućim financijskim sredstvima.

Što se tiče vremena i postupka ažuriranja ESTA-e, razmotrite sljedeće

ESTA će obično vrijediti dvije godine. Međutim, ključno je dobiti novi ESTA u sljedećim okolnostima:

  • Kada primite novu putovnicu, bilo običnu, hitnu ili privremenu.
  • Ako ste doživjeli promjenu imena.
  • Ako ste doživjeli promjenu spola.
  • Kada se vaša zemlja državljanstva promijeni.
  • Kad god trebate izmijeniti svoje odgovore na jedno ili više pitanja “da” ili “ne” u aplikaciji ESTA.

Je li moguće odlučiti se za vizu umjesto ESTA-e? Kada je to obvezno?

Uvijek imate mogućnost podnijeti zahtjev za vizu za posjetitelje (B) ako to odlučite ili ako ne ispunjavate kriterije prihvatljivosti za VWP putovanja. Također postaje obvezno podnijeti zahtjev za američku vizu ako vaši planovi putovanja uključuju upotrebu privatnog zrakoplova ili bilo kojeg drugog zračnog ili pomorskog prijevoznika koji nije odobren od VWP-a. Preporučljivo je provjeriti popis odobrenih prijevoznika za referencu. Osim toga, ako je vaš planirani boravak duži od 90 dana, vaša jedina opcija je put podnošenja zahtjeva za vizu.

Ako imam odobrenu ESTA-u, mogu li putovati i u Meksiko, Kanadu ili obližnje otoke?

Ako posjedujete odobrenu ESTA i primljeni ste u Sjedinjene Države putem VWP-a, imate priliku otići na kratki izlet u Meksiko, Kanadu ili susjedni otok. Obično možete biti ponovno primljeni u SAD u okviru VWP-a do kraja izvornog razdoblja od 90 dana odobrenog tijekom vašeg početnog posjeta zemlji. Ukupno trajanje vašeg boravka, uključujući kratko putovanje, ipak ne bi trebalo biti dulje od 90 dana.

Važno je napomenuti da su državljani zemalja VWP-a koji borave u Meksiku, Kanadi ili jednom od obližnjih otoka općenito izuzeti od zahtjeva da dostave dokaz o daljnjem putovanju u drugu zemlju prilikom ulaska u Sjedinjene Države.

Što treba učiniti ako posjećujete SAD na ESTA-i i jako se razbolite?

U slučaju da posjećujete SAD na ESTA-i i teško se razbolite, vrlo je važno poduzeti potrebne mjere. Odmah potražite liječničku pomoć liječnika, ustanove za hitnu njegu ili bolnice.

Ako vam je potrebna hospitalizacija, bitno je odmah kontaktirati svog osiguravatelja kako biste ga obavijestili o svojim okolnostima. Vaše osiguravajuće društvo može ponuditi pomoć u pokrivanju vaših zdravstvenih troškova. U slučajevima kada nemate osiguranje, možete istražiti mogućnost dobivanja financijske pomoći od bolnice ili relevantne državne agencije.

Ako vaša hospitalizacija prelazi razdoblje od 90 dana dok ste u SAD-u, bit će potrebno podnijeti zahtjev za produljenje boravka putem Američke službe za državljanstvo i imigraciju (USCIS). Ovaj postupak možete pokrenuti podnošenjem obrasca I-539, poznatog kao Zahtjev za produljenje/promjenu neuseljeničkog statusa.

Ako vas okolnosti sprječavaju da napustite SAD prije isteka ESTA-e, postoji potencijalno rješenje poznato kao humanitarni uvjetni otpust. Humanitarni uvjetni otpust diskrecijska je odredba koja omogućuje vladi SAD-a da odobri privremeni ulazak pojedincima koji se suočavaju s hitnom humanitarnom situacijom ili u situacijama u kojima postoji značajna javna korist.

Da biste započeli s postupkom podnošenja zahtjeva za humanitarni uvjetni otpust, dužni ste dostaviti obrazac I-131, koji je Zahtjev za putnu ispravu. Uz ovu prijavu, morat ćete pružiti dokazene dokaze o svom zdravstvenom stanju, a također ćete iznijeti uvjerljiv razlog ili razloge za svoju potrebu da ostanete u SAD-u.

Nakon odobrenja zahtjeva za humanitarni uvjetni otpust, dobit ćete odobrenje za privremeni boravak u SAD-u. To vam omogućuje da ostanete u zemlji sve dok vaše zdravstveno stanje ne pokaže znakove poboljšanja i ako se smatrate prikladnim za putovanje natrag u svoju matičnu zemlju.

Od vitalnog je značaja shvatiti da vlada SAD-a nije dužna nikome dati humanitarni uvjetni otpust. Utvrđivanje hoće li se odobriti humanitarni uvjetni otpust ili ne provodi se pojedinačnom procjenom, uzimajući u obzir jedinstvene okolnosti svakog slučaja.