Kako mogu ući u SAD s turističkom vizom?

Category: Vize za SAD | 0
Kako mogu ući u SAD kao turist

Ako ste državljanin bilo koje strane zemlje i želite ući u SAD, prvo ćete morati podnijeti internetski zahtjev za vizu. Vize za posjetitelje spadaju u dvije kategorije:

  • B-1 ako je vaš posjet u poslovne svrhe
  • B-2 ako želite posjetiti SAD kao turist

S vizom za posjetitelje B-2 moći ćete učiniti nešto od sljedećeg:

  • Idite na odmor (odmor) u SAD
  • Sudjelujte u turističkim aktivnostima
  • Posjetite obitelj ili prijatelje
  • Idite na liječenje
  • Sudjelujte kao amater u sportskim, glazbenim ili sličnim događajima ili natjecanjima, pod uvjetom da ne primate nikakvu naknadu
  • Sudjelujte u društvenim događajima koje predstavljaju uslužne, društvene ili bratske organizacije
  • Upisati kratki studijski tečaj samo u rekreativne svrhe, npr. dvodnevni tečaj fotografije

Sljedeće nije dopušteno ako imate vizu za posjetitelje B-2

  • Studiranje prema diplomi ili diplomi
  • Rad
  • Izvođenje predstave dok je plaćena za nju ili pred publikom koja plaća
  • Ulazak u SAD ako ste član posade zrakoplova ili broda
  • Rad na radiju, kao dio stranih medija, tiskanog novinarstva, filma ili informacijskih medija
  • Trajno živjeti u Sjedinjenim Državama
  • Rodni turizam, odnosno putovanje u SAD prvenstveno radi poroda kako bi dijete imalo američko državljanstvo

Kako se podnosi zahtjev za američku vizu?

Postupak podnošenja zahtjeva za vizu uključuje različite korake, a redoslijed i način na koji se moraju dovršiti mogu varirati od jednog američkog veleposlanstva ili konzulata do drugog. Za više detalja posjetite web stranicu lokalnog konzulata ili veleposlanstva.

Internetski zahtjev za vizu

Obrazac DS-160: Zahtjev za neuseljeničku vizu. Morate ispuniti zahtjev za vizu putem interneta, a zatim ispisati stranicu za potvrdu i ponijeti je sa sobom na osobni intervju

Fotografija: Dok ste zauzeti ispunjavanjem obrasca DS-160, morat ćete prenijeti svoju fotografiju u ispravnom formatu.

Zakazivanje osobnog intervjua

Osim niza posebnih iznimaka (vidi dolje), morat ćete prisustvovati osobnom intervjuu kao dio zahtjeva za vizu.

  • Ako imate 13 godina ili mlađe, intervju obično neće biti potreban
  • Ako imate između 14 i 79 godina, potreban je intervju
  • Ako imate 80 ili više godina, intervju obično neće biti potreban

Imajte na umu da ćete za razgovor za vizu morati zakazati sastanak u konzulatu Sjedinjenih Država ili veleposlanstvu u vašoj zemlji prebivališta. Ako to učinite u drugom konzulatu ili veleposlanstvu, moglo bi biti teže dobiti odobrenje za vizu.

Vrijeme čekanja na osobne intervjue može se značajno razlikovati od lokacije do lokacije, a može ovisiti i o kategoriji vize ili godišnjem dobu. Stoga biste trebali podnijeti zahtjev za B-2 vizu što je prije moguće.

U nastavku su navedena neka uobičajena vremena čekanja u kalendarskim danima (prosinac 2022.):

  • London, Velika Britanija: 81
  • Pariz, Francuska: 130
  • Rio de Janeiro, Brazil: 428
  • Johannesburg, Južna Afrika: 7
  • Bangkok, Tajland: 3

Da biste dobili trenutno prosječno vrijeme čekanja u lokalnom konzulatu ili veleposlanstvu, nazovite ih.

Pripremite se za svoj osobni intervju plaćanjem potrebnih naknada

Ako morate platiti naknadu za zahtjev za vizu prije vremena, najbolja opcija je platiti je što je prije moguće. Nakon što je vaša B-2 viza odobrena i ovisno o vašem državljanstvu, možda ćete morati izvršiti i dodatnu uplatu za naknadu za izdavanje vize. Da biste saznali više o naknadama koje se primjenjuju, pogledajte web stranicu konzulata Sjedinjenih Američkih Država ili veleposlanstva u vašoj zemlji prebivališta.

Provjerite imate li sve potrebne dokumente

Prije nego što krenete na razgovor za vizu, provjerite imate li spremne sljedeće dokumente:

  1. Putovnica: Osim ako vaša zemlja nije izuzeta od ovog zahtjeva, vaša putovnica trebala bi vrijediti šest mjeseci ili dulje do trenutka kada se vratite iz posjeta Sjedinjenim Državama. Svaka osoba koja putuje s vama mora podnijeti vlastitu prijavu, uključujući članove obitelji.
  2. Stranica za potvrdu DS-160: Obrazac koji ste ispisali nakon ispunjavanja internetskog zahtjeva za vizu
  3. Račun za plaćanje naknade DS-160: to dokazuje da ste platili naknadu za prijavu
  4. Fotografija: Ako ste pokušali prenijeti svoju fotografiju prilikom prijave na mreži, a ona nije uspjela, trebali biste donijeti ispisanu fotografiju u potrebnom formatu na intervju.

Može li se od mene zatražiti dodatna dokumentacija?

Vrlo je važno da se obratite i lokalnoj web stranici konzulata Sjedinjenih Država ili veleposlanstva u kojem se namjeravate prijaviti. Možda će im biti potrebna dodatna dokumentacija kako bi se utvrdilo ispunjavate li uvjete ili ne.

Primjeri mogu uključivati:

  • Razlog vašeg putovanja
  • Dokaz o vašoj namjeri da napustite SAD na kraju putovanja
  • Dokaz da imate dovoljno sredstava za plaćanje svih troškova povezanih s posjetom

Dokaz o obiteljskim vezama i/ili zaposlenju u vašoj zemlji boravišta može biti dovoljan da pokažete razlog posjeta i dokažete svoju namjeru da se vratite u svoju matičnu zemlju na kraju posjeta. Ako niste u mogućnosti pokriti troškove putovanja, od vas će se možda zatražiti da dostavite dokaz da će druga osoba preuzeti odgovornost za neke ili sve uključene troškove.

Podnositelj zahtjeva za vizu mora se kvalificirati na temelju obiteljskih veza i boravišta u matičnoj zemlji, umjesto jamstava članova obitelji ili prijatelja u Sjedinjenim Državama. Prilikom podnošenja zahtjeva za turističku vizu nije potrebno davati izjavu o potpori ili pozivno pismo. Ako ipak odlučite donijeti takav dokument kako biste potkrijepili svoj zahtjev, uzmite u obzir da se on neće uzeti u obzir pri odlučivanju ispunjavate li uvjete za vizu ili ne.

Prisustvovanje razgovoru za osobnu vizu

Razgovarat će vas konzularni službenik kako bi utvrdio ispunjavate li sve uvjete za dobivanje vize za posjetitelje u SAD-u. Morat ćete mu dokazati da ispunjavate različite zakonske uvjete Sjedinjenih Država za tu vrstu vize.

Tijekom postupka prijave uzet će digitalne otiske prstiju. To se obično događa kao dio osobnog intervjua, ali može biti drugačije na vašoj lokaciji.

Nakon završetka razgovora konzularni ured može odlučiti da zahtjev mora proći dodatne administrativne postupke. U tom slučaju, konzularni službenik će vam objasniti što se dalje događa.

Što se događa nakon odobrenja zahtjeva za vizu?

Nakon što vam viza bude odobrena i ovisno o vašem državljanstvu, možda ćete morati platiti ono što je poznato kao “naknada za izdavanje vize” i dogovoriti način na koji bi vam putovnica (s vizom) trebala biti vraćena.

Što se događa kada uđem u SAD?

Viza omogućuje stranim putnicima da putuju u ulaznu luku u Sjedinjenim Državama (obično zračna luka) i zatraže dozvolu za ulazak u zemlju. Međutim, nositelju vize ne daje automatsko pravo ulaska u SAD.

Službenici DHS-a (Ministarstvo domovinske sigurnosti i CBP (Carina i zaštita granica) u vašoj ulaznoj luci imaju potrebne ovlasti dopustiti ili odbiti prijem u SAD. Ako dobijete zeleno svjetlo za ulazak u zemlju, službenik CBP-a dostavit će vam papirnatu evidenciju dolazaka / odlaska (obrazac I-94) ili pečat za upis u putovnicu.

Što se događa ako ne napustim Sjedinjene Države kada mi istekne viza?

Ako ne napustite SAD prije isteka vize, postat ćete ono što je poznato kao “izvan statusa”. Prema Zakonu o imigraciji i državljanstvu (odjeljak 222(g)), vize posjetitelja koji izađu iz statusa automatski postaju nevažeće. Ako ste imali vizu za više ulazaka, ona će također biti poništena i nećete je moći ponovno koristiti za ulazak u Sjedinjene Države u budućnosti.

Ako ne napustite SAD prije isteka vize, to bi vas također moglo učiniti neprihvatljivim za dobivanje vize u budućnosti.

Što trebam učiniti ako se promijeni moj status?

Ako dođe do neočekivane promjene u vašim planovima tijekom posjeta Sjedinjenim Državama, npr. vjenčate se s državljaninom Sjedinjenih Država ili dobijete ponudu za zapošljavanje, možete se kvalificirati da zatražite od USCIS-a (Služba za državljanstvo i imigraciju Sjedinjenih Država) da promijeni vaš status iz neimigrantskog u drugu kategoriju.

Za vrijeme boravka u SAD-u ne morate podnijeti zahtjev za drugu vizu da biste se kvalificirali za promjenu statusa. Međutim, nakon što napustite zemlju, morate podnijeti zahtjev za potpuno novu vizu u konzulatu ili veleposlanstvu Sjedinjenih Država.

Ostale važne informacije

Svatko tko posjeti Sjedinjene Države s vizom za posjetitelje B-1 ne smije prihvatiti nikakav posao ili zaposlenje u zemlji. Ni na koji način nije zajamčeno da ćete se kvalificirati za radnu vizu. Dok vam ne izdaju vizu, ne biste trebali kupovati karte niti sklapati konačne aranžmane.

Čak i ako vam je putovnica istekla, ako vaša viza za SAD još uvijek vrijedi, ostat će valjana. Ako se ne opozove ili otkaže, viza ostaje važeća do datuma njezina isteka. Ako je vaša putovnica stoga istekla, ali sadrži valjanu vizu, ne biste trebali ukloniti vizu iz istekle putovnice. Umjesto toga, prijavite se za novu putovnicu i upotrijebite je zajedno s vizom u putovnici koja je istekla za putovanje u SAD.