Kako mogu kontaktirati granične vlasti SAD-a?

Category: CBP usluge | 0
Kako se mogu obratiti graničnim vlastima SAD-a?

Svaki dan u Sjedinjene Države stiže gotovo milijun putnika iz cijelog svijeta. Kada pojedinci stignu u američku ulaznu luku, službenici carine i granične zaštite pregledavaju ih kako bi se osiguralo da su u skladu s carinskim, imigracijskim i poljoprivrednim propisima.
Prethodno znati
što očekivati može pomoći ubrzati proces i olakšati stvari međunarodnim posjetiteljima.

Ako planirate putovati u SAD u bliskoj budućnosti i prije posjeta trebate kontaktirati američke agencije za graničnu kontrolu, možete ih nazvati na +1 (202) 325-8000 ili posjetiti njihovu web stranicu na cbp.gov.

Prilikom ulaska u SAD s neimigrantskom vizom ili kao imigrant iz jedne od zemalja kojima nije potrebna viza, početna točka kontakta za putnike, bez obzira na njihov način prijevoza (tj. zrak, more ili kopno), bit će službenik koji predstavlja CBP (Carina i zaštita granica SAD-a).

Po dolasku, službenik CBP-a pregledat će vašu putovnicu kako bi provjerio jeste li ovlašteni za ulazak u Sjedinjene Države. Također će vam postaviti nekoliko pitanja kako bi dobili sve relevantne informacije koje bi vas mogle spriječiti da budete primljeni.

Ako putujete s imigrantskom vizom, možda ćete morati predočiti i zapečaćenu omotnicu sa svojim imigracijskim dokumentima, ovisno o tome jeste li je primili ili ne. U određenim slučajevima, podaci o imigraciji šalju se elektroničkim putem, a viza će sadržavati bilješku s oznakom “IV Docs in CCD” koja označava da su informacije već prenesene. Bitno je imati spremnu svu potrebnu papirologiju prilikom sastanka s službenicima CBP-a jer su obučeni za oprez i davanje prioriteta sigurnosti.

Budite spremni na redove i kašnjenja

Važno je
pripremiti
se za ono što bi mogli biti dugi redovi i vremena čekanja pri dolasku u američku ulaznu ili graničnu luku. Svi putnici moraju proći “primarni” pregled, tijekom kojeg će službenik CBP-a uzeti svoje digitalne otiske prstiju, osim ako nisu izuzeti zbog svoje vrste ili dobi vize.

Tijekom primarne inspekcije, službenik će započeti s provjerom vašeg identiteta, a zatim usporedbom vašeg imena s nekoliko računalnih baza podataka kako bi utvrdio sve moguće zdravstvene ili sigurnosne rizike. Također će provjeriti ima li potencijalno nezakonitih aktivnosti, kao što su pokušaji trajnog boravka, korištenjem neuseljeničkih viza (na primjer, studentske ili turističke vize).

Ako postoji problem koji se ne može odmah riješiti ili ako službenik sumnja da predstavljate sigurnosni rizik ili ste nepošteni, morat ćete otići na detaljniji razgovor u područje sekundarne inspekcije.

Da bi imali brži i lakši ulazak u SAD, pojedinci iz zemalja niskog rizika mogu se prijaviti za program Trusted Traveler koji nudi američka vlada. Uspješno odobrenje ovog programa omogućit će vam pristup određenim kioscima koji se nalaze u američkim zračnim lukama, omogućujući vam da zaobiđete duge redove pregleda i kontrole putovnica.

Međutim, pretpostavimo da nosite značajnu količinu gotovine ili određene vrste robe. U tom slučaju i dalje ćete morati ulaziti putem glavnog reda za inspekciju, bez obzira jeste li član programa Trusted Traveler ili ne.

Važno je pripremiti se za pitanja koja će vam službenici CBP-a najvjerojatnije postaviti po dolasku. Iako postoje uobičajena
pitanja
, službenik može postaviti sve što smatra potrebnim kako bi osigurao sigurnost i poštivanje propisa. Bitno je ostati miran i uljudan tijekom ovih intervjua i ne shvaćati bilo kakvo naglo ponašanje policajca osobno. Ti muškarci i žene moraju svakodnevno pregledavati veliki broj pojedinaca, a to nije lak posao.

Evo nekoliko pitanja koja biste mogli očekivati:

Koji je vaš razlog za posjet SAD-u?

Tijekom inspekcijskog postupka u američkoj ulaznoj luci, službenici CBP-a mogu postavljati različita pitanja kako bi osigurali da posjetitelji poštuju različite zakonske zahtjeve i ne namjeravaju kršiti zakone Sjedinjenih Država.

Jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja odnosi se na svrhu vašeg posjeta SAD-u, koji se mora uskladiti s vašom kategorijom vize ili zakonskim zahtjevima za ulazak ako dolazite bez vize. Na primjer, pojedinci s vizom za posjetitelje B-2 moraju potvrditi da posjećuju u turističke svrhe, a ne za aktivnosti traženja posla – osim ako ne žele biti poslani kući.

Gdje ćete odsjesti tijekom posjeta? Jeste li već rezervirali smještaj?

Još jedno važno pitanje odnosi se na vaše smještajne aranžmane u SAD-u. Dužnosnici CBP-a žele provjeriti imaju li posjetitelji jasne planove i aranžmane za svoj boravak u zemlji. Ako posjetitelj nema unaprijed dogovoren smještaj, službenik može izraziti zabrinutost zbog toga.

Namjeravate li posjetiti ili upoznati nekoga tijekom posjeta Sjedinjenim Državama?

Posjetitelji također mogu biti upitani o ljudima koje namjeravaju upoznati ili posjetiti tijekom boravka u SAD-u. Ovo je pitanje relevantnije za turiste. Policajac bi želio biti siguran da posjetitelj ima pravne i jasne planove za svoje putovanje.

Koliko dugo planirate ostati u SAD-u?

Kada putujete u SAD, duljina vašeg boravka jedan je od najvažnijih čimbenika koje će službenik CBP-a uzeti u obzir. Ako imate imigrantsku vizu, manje je vjerojatno da će vas pitati o vašoj duljini boravka. Međutim, ako ste kratkotrajni posjetitelj, službenik CBP-a htjet će biti siguran da ne planirate prekoračiti rok trajanja vize.

Čak i ako viza vrijedi 10 godina i navodi da ste odobreni za više ulazaka, obično nećete smjeti boraviti više od 6 mjeseci s turističkom vizom B-2. Iznimke od ovog pravila uključuju ulazak kopnom, npr. za Meksikance koji nose karte graničnog prijelaza ili kanadske turiste. Evidencija dolaska i odlaska I-94, koja je stvorena za posjetitelje pri ulasku, naznačit će datum kada morate napustiti zemlju. Ako dolazite morem ili zrakom, I-94 je dostupan samo putem interneta.

Ako u Sjedinjene Države stignete sa studentskom ili radnom vizom, duljina vašeg boravka odgovarat će vašem poslu ili studijskom programu koji ćete slijediti. To je poznato kao vaše “trajanje statusa” i označeno je simbolom “D/S”. Bitno je pristupiti svom I-94 putem interneta što je brže moguće nakon dolaska kako biste provjerili odražava li točan datum isteka i imigracijski status. Uvijek morate držati tiskanu kopiju I-94 sa sobom u slučaju da morate dokazati da ste zakonito ušli u Sjedinjene Države.

Koliki je iznos sredstava koje imate na raspolaganju za posjet? Financira li netko drugi vaš posjet?

Posjetitelji moraju biti u mogućnosti pokazati da se mogu uzdržavati tijekom boravka kako ne bi postali teret američkim resursima.

Službenik za imigraciju obično će pitati privremene posjetitelje (poput turista) o sredstvima koja imaju na raspolaganju za putovanje u Sjedinjene Države i tko će financirati posjet. Time se osigurava da će ti ljudi biti u mogućnosti platiti vlastite troškove dok borave u zemlji tijekom predviđenog trajanja posjeta.

Jeste li već bili u SAD-u, a ako jeste, koliko ste dugo ostali u zemlji?

Ako ste tijekom prethodnog posjeta prekoračili vrijeme, morat ćete dati objašnjenje, a službenik može zatražiti dokaze koji će potkrijepiti vašu priču. Na primjer, ako ste ostali u zemlji dulje nego što vam je dopušteno jer ste bili bolesni, od vas će se možda zatražiti da dostavite medicinsku dokumentaciju koja će potkrijepiti tu tvrdnju. Od vas se također može tražiti da dokažete da ste platili medicinske troškove.

Čak i u slučajevima kada niste ostali dulje od vremena koje vam je bilo dopušteno, granična tijela mogu od vas zatražiti da navedete više pojedinosti o prethodnim dugim boravcima u zemlji.

Ako ste ranije prekoračili dodijeljeno vrijeme u Sjedinjenim Državama za 6 mjeseci ili više, možda ćete morati dobiti posebno dopuštenje (poznato kao odricanje) za ponovni ulazak u zemlju – osim ako niste bili izvan Sjedinjenih Država 3 ili više godina.

Ako ste / prekoračili vrijeme dobrodošlice godinu dana ili duže, možda ćete morati ostati izvan Sjedinjenih Država 10 godina prije nego što vam se dopusti povratak.

Posjetitelji iz zemalja koje ne zahtijevaju vize možda neće imati drugog izbora nego se vratiti kući i podnijeti zahtjev za vizu ako su prethodno premašili maksimalno dopušteno razdoblje u SAD-u.

Koliko često posjećujete SAD?

Službenik američkih graničnih vlasti također će pitati koliko često putujete u zemlju, jer žele osigurati da posjetitelji ne koriste turističke vize kao način trajnog života ili rada u zemlji. Ako policajac presudi da zloupotrebljavate svoje vizne povlastice, mogao bi vam biti uskraćen ulazak u Sjedinjene Države.