Što je ESTA i zašto je važno?
Elektronički sustav za odobrenje putovanja (ESTA) aplikacijska je platforma koju vodi vlada SAD-a. Platforma obično upravlja aplikacijama putnika koji žele ući na tlo SAD-a u okviru Programa izuzeća od viza ili VWP-a.
Koliko su sigurni moji podaci?
Vaši podaci su 100% sigurni. Činjenica da ovu web stranicu vodi vlada Sjedinjenih Američkih Država i koristi najsuvremeniju tehnologiju kako bi spriječila bilo kakav nezakonit pristup podacima koje unesete i pregledate jamči da su vaši podaci sigurni. Također, ova web stranica strogo slijedi pravila i smjernice kako je navedeno u američkom Zakonu o privatnosti. Slijedeći ovaj čin, web mjesto osigurava da su vaši privatni podaci sigurni.
Koliko dugo se podaci pohranjuju u aplikaciji ESTA?
Podaci koji se arhiviraju u podacima zahtjeva za ESTA-u ostaju aktivni sve dok je aktivna autorizacija putovanja podnositelja zahtjeva, što je obično dvije godine. Ipak, podaci mogu postati neaktivni ako putniku istekne putovnica. Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS) potom će te podatke pohraniti još godinu dana. Nakon toga bit će pohranjena dodatnih dvanaest godina kako bi se olakšao povrat podataka iz razloga nacionalne sigurnosti, provedbe zakona ili istrage. Nakon arhiviranja podataka, broj korisnika koji mu mogu pristupiti značajno je ograničen.
Ti su arhivirani podaci slični informacijama koje posjeduje tijelo za pretraživanje carinske i granične zaštite (CBP). Također je u skladu s misijom granične sigurnosti prema uputama kongresa. Ako su vaši podaci povezani s bilo kojom evidencijom pretraživanja, slučajevima ili istragama tijela za izvršavanje zakonodavstva ili aktivnostima izvršenja CBP-a, bit će dostupni sve dok su tijela kaznenog progona povezana s podacima aktivna. Vaši podaci također mogu ostati aktivni tijekom duljeg razdoblja ako je vaš zahtjev za ESTA odbijen.
Trenutno je Ministarstvo domovinske sigurnosti prešlo na I-94W bez papira. Kao rezultat toga, predodređeno je da ESTA aplikacija u potpunosti zamijeni podatke koji se prikupljaju putem fizičkog I-94W papira. U tom scenariju u kojem se podaci aplikacije ESTA upotrebljavaju za pohranu podataka prikupljenih putem papira I-94W, neizbježno je da će se podacima aplikacije ESTA upravljati u skladu s rasporedom zadržavanja za papir I-94W, kao što je to bio slučaj posljednjih 75 godina.
Dijele li se moji podaci s aplikacijama ili korisnicima trećih strana?
Podatke koji se prikupljaju i pohranjuju na platformi za prijavu ESTA-e mogu koristiti komponente koje su povezane s Ministarstvom domovinske sigurnosti na temelju potrebe za znanjem. Međutim, odjeli bi trebali biti ovlašteni za pristup podacima. Ovim sporazumima između Ministarstva domovinske sigurnosti (DHS) i DOS-a (Ministarstvo vanjskih poslova) moguće je podijeliti podatke dobivene tijekom zahtjeva za ESTA-u s konzularnim službenicima Ministarstva vanjskih poslova. Ipak, oni bi trebali dobiti pristup podacima samo dok im to pomaže u definiranju treba li podnositelju zahtjeva dati vizu, posebno nakon odbijanja zahtjeva za odobrenje putovanja.
Osim toga, informacije pohranjene na platformi za prijavu mogu se dijeliti s odgovarajućim državnim, saveznim, plemenskim, lokalnim, multilateralnim vladinim organizacijama, kao i stranim vladinim agencijama koje su ovlaštene kazneno goniti ili istraživati različita kršenja. Na primjer, te institucije mogu biti ovlaštene provoditi ili provoditi pravilo, statut, nalog, licencu ili propise. Odjeli mogu pristupiti informacijama samo u situacijama kada Ministarstvo domovinske sigurnosti vjeruje da bi prikupljeni podaci bili korisni kada je riječ o provedbi kaznenih ili građanskih zakona.
Osim toga, možete naići na scenarije u kojima se podaci dijele kada Ministarstvo domovinske sigurnosti vjeruje da bi upotreba informacija pomogla obavještajnim službama ili odjelima za borbu protiv terorizma da prikupe informacije koje su povezane s međunarodnom ili nacionalnom sigurnošću, kao i transnacionalnim zločinom. Ipak, dobra stvar je da se svi ostaci dijeljenja temelje na Obavijesti o sustavu evidencije Zakona o privatnosti. Ovaj zakon o privatnosti donesen je i objavljen 10. lipnja 2018. Ipak, dostupan je na web stranici Ministarstva domovinske sigurnosti.
Kao putnik neće biti moguće dobiti podatke o ESTA aplikaciji koje putnici daju DHS-u. Međutim, potvrdu statusa prijevoznika bit će moguće dobiti putem APIS-a (Advance Passenger Information System). Time postaje lakše utvrditi je li ESTA potrebna, kao i je li odobrenje odobreno ili ne.
Koliko su sigurni moji podaci o plaćanju?
Vaši podaci o plaćanju su 100 % sigurni. Nakon završetka platne transakcije na ESTA sustavu ne zadržavaju se nikakve informacije. Možda se pitate kako vlada SAD-a osigurava ESTA-inu privatnost podataka, kao i kontrolu korisnika koji imaju pristup. Podaci koje korisnici dostavljaju na web stranicu ESTA-e obično se podvrgavaju sličnim strogim kontrolama privatnosti i odredbama koje su uvedene za iste programe provjere putnika. Svaki pristup ovoj vrsti podataka ograničen je na korisnike s profesionalnim programom potrebe za znanjem.