Promjena pravila o vizama u SAD-u poremetila put stalnog boravka međunarodnih svećenika

Category: Novosti | 0
Promjena pravila o vizama u SAD-u poremetila put stalnog boravka međunarodnih svećenika
Promjena pravila o vizama u SAD-u poremetila put stalnog boravka međunarodnih svećenika

U nepredviđenom preokretu, promjena pravila o vizama u SAD-u finalizirana u travnju uzrokovala je značajne poremećaje u nekada besprijekornom procesu za vjerske radnike rođene u inozemstvu, posebno katoličke svećenike, koji traže stalni boravak u Sjedinjenim Državama.

Promjena pravila, koja pogađa tisuće pojedinaca, privukla je minimalnu pozornost u crkvenim krugovima, ostavljajući mnoge svećenike nesvjesnima izazova koji su pred nama.

Utjecaj promjene pravila na crkvene vođe

Otac Edgardo Rodriguez, omiljeni salvadorski svećenik u kalifornijskoj župi, nedavno je otkrio utjecaj ove promjene pravila kada su ga američke imigracijske vlasti obavijestile da se mora vratiti u svoju domovinu na godinu dana i ponovno pokrenuti cijeli proces dobivanja zelene karte.

Ova nagla promjena u imigracijskom procesu ostavila je i svećenika i njegovu zajednicu u šoku. Otac Thomas Martin, pastor crkve Svetog Pija, požalio se: “Izgubili smo velikog svećenika.”

Promjena pravila i njezine posljedice

Do travnja, put do zelene karte za međunarodne svećenike bio je općenito jednostavan, odobren nakon odobrenja za inkarniranje od strane mjesnog biskupa.

Proces je obično započeo vizom za neuseljeničke vjerske radnike R-1, što je dovelo do sponzorstva za stalni boravak.

Međutim, nedavna promjena pravila, potaknuta pogrešnom primjenom zakona, dovela je do zaostataka, ostavljajući vjerske djelatnike na cjedilu pet do deset godina prije nego što dobiju status stalnog boravka.

Miguel Naranjo, direktor sektora vjerskih imigracijskih službi Katoličke mreže za legalnu imigraciju, Inc.

Traženje rješenja

Vjerske organizacije, uključujući Američku konferenciju katoličkih biskupa (USCCB), zalažu se za rezolucije.

Predloženo rješenje uključuje skraćivanje jednogodišnjeg razdoblja čekanja prije ponovnog podnošenja zahtjeva za novu vizu R-1 kako bi se ubrzao proces i smanjili poremećaji u pastoralnim položajima.

Međutim, neizvjesnosti ostaju, a vjerska zajednica istražuje alternativne vizne programe, poput onih koje olakšavaju ustanove visokog obrazovanja.

Veliki ulozi za crkvu

Nadbiskup Joseph Naumann iz Kansas Cityja izrazio je razočaranje i zbunjenost odlukom vlade, naglašavajući da se utjecaj počinje osjećati.

U nadbiskupiji Los Angelesa 50% svećenika rođeno je u inozemstvu, a 10% ima privremene vize R-1. Otac Joel Henson izvijestio je da su se dva međunarodna svećenika već vratila u svoje matične zemlje zbog viznih izazova.

Budući izazovi i zajednički napori

USCCB i vjerski vođe različitih vjera obratili su se Kongresu za pomoć. Međutim, polarizirano zakonodavno okruženje i spor odgovor na pitanja imigracije stvaraju nesigurnost u pogledu brzog djelovanja.

Promjena pravila o vizama ne utječe samo na svećenike, već i proširuje njezin utjecaj na katoličke škole, staračke domove i pastoralne programe.

Otac Frank Donio, izvršni direktor Konferencije glavnih nadređenih ljudi, naglasio je međunarodni karakter Crkve u Sjedinjenim Državama i njezino oslanjanje na svećenike imigrante.

Izražavajući zahvalnost za doprinos svećenika i redovnica rođenih u inozemstvu, naglasio je potrebu za kolektivnom rezolucijom.

Uloga ESTA-e u olakšavanju imigracije

Promjena pravila o vizama u SAD-u predstavlja značajan izazov za Crkvu i njezino oslanjanje na svećenike rođene u inozemstvu.

Dok Crkva traži rješenja i zalaže se za rezolucije, pojedinci moraju biti informirani o promjenama u imigracijskoj politici.

Za one koji putuju u SAD, elektronički sustav za odobrenje putovanja (ESTA) ostaje ključan. Kako se situacija razvija, ažuriranje zahtjeva i procesa ESTA-e postaje još kritičnije za one koji se kreću zamršenim krajolikom američke imigracije.

U ovom izazovnom razdoblju Crkva i njezini vođe neumorno rade na rješavanju pitanja viza, osiguravajući da se bogata tradicija međunarodnih vjerskih radnika koji služe potrebama američke katoličke zajednice nastavi unatoč neočekivanim preprekama koje predstavljaju nedavne promjene imigracijske politike.