Trebam li ispuniti carinski obrazac za ulazak u SAD?

Category: ESTA turizam | 0
Carina američke zračne luke

Svatko tko uđe u Sjedinjene Države mora proći kontrolni punkt CBP-a (Carina i zaštita granica). Između ostalog, to će uključivati ispunjavanje obrasca za carinsku deklaraciju 6059B. Ovaj obrazac će dolaznim putnicima distribuirati polaznik u zrakoplovu, brodu ili autobusu s kojim ulazite u zemlju. Inače, možete samo pokupiti jedan po dolasku i ispuniti ga.

Nakon što ispunite obrazac i predate ga službeniku CBP-a, on ili ona će pregledati detalje i ovjeriti ga. Od vas se također može zatražiti da pokažete svoju prtljagu kako biste je mogli provjeriti u odnosu na ono što ste unijeli na obrazac. Tek tada će vam biti dopušteno donijeti te predmete u Sjedinjene Države.

Zašto moram ispuniti američki carinski obrazac?

To je način da obavijestite vladu Sjedinjenih Država o tome što unosite u zemlju. Da biste spriječili nepotrebne probleme, je li ključno da su informacije koje dajete točne. Ne biste trebali zanemariti ništa što unosite u Sjedinjene Države, čak i ako je to jabuka koju ste kupili od stjuardese.

Iako bi to moglo voljeti iritaciju kada ste u žurbi, carinski obrazac također služi još jednoj važnoj svrsi: naplata carina od pojedinaca koji donose proizvode s vrijednošću većom od njihovog osobnog odbitka (obično 800 USD. Također će upozoriti dužnosnike kada netko pokušava unijeti predmete koji su zabranjeni, na primjer, proizvode od stranog drva i stranu hranu koji bi mogli biti zaraženi štetnim bakterijama ili opasne predmete poput noževa ili vatrenog oružja.

Tko je izuzet od ispunjavanja carinskog obrasca?

Jedini ljudi koji ne moraju ispuniti ovaj obrazac su državljani Sjedinjenih Država, oni koji koriste APC (Automatizirani postupak kontrole putovnica), vlasnici zelene karte i pojedinci koji imaju ESTA ili D vizu.

Što treba prijaviti na carinskom obrascu?

Svi prehrambeni proizvodi moraju biti prijavljeni – čak i ako ste ih kupili u avionu ili u zračnoj luci. To uključuje povrće, voće, sjemenke, biljke, pa čak i insekte koje planirate jesti.

Prema pravilima, to doslovno uključuje svaki prehrambeni artikl, čak i ako ste kupili jabuku u zrakoplovu, brodu ili autobusu. Razlog tome je što, ako dovedete štetnika u Sjedinjene Države, to bi moglo uzrokovati veliku štetu, pa čak i gubitak života.

Možda će vam biti dopušteno zadržati pretpakiranu hranu ili grickalice, ali povrće i voće najvjerojatnije će biti zaplijenjeni. Nemojte riskirati ovdje: prema izvješću CNN-a, žena je prije nekoliko godina kažnjena s 500 dolara od strane agenta CBP-a jer nije prijavila jabuku koju je donijela u SAD. Ipak, stvari se mogu pogoršati: maksimalna kazna za neprijavljivanje prehrambenih proizvoda iznosi 10,000 USD.

Također imajte na umu da sve predmete koje ste kupili u inozemstvu treba prijaviti, bez obzira na to hoće li ostati u SAD-u ili ćete ih vratiti u svoju matičnu zemlju.

Iako se prethodno spomenuto oslobođenje od obveze odnosi na sve putnike, ipak morate prijaviti sve što ste kupili u inozemstvu, uključujući umjetnička djela, pribor za pisanje, odjeću i poklone.

Carinski obrazac traži od vas da navedete sve što ste kupili u inozemstvu i date njihovu novčanu vrijednost. Zato je sjajna ideja donijeti račune, posebno za skuplje proizvode. U nedostatku toga, morat ćete pružiti procijenjenu vrijednost i nadati se da će se službenik složiti s vama.

Artikli koje ste kupili na bescarinskom prodajnom mjestu također se moraju prijaviti

Jednostavno zato što ste brzo kupili lijep poklon za svoju obitelj u SAD-u u bescarinskoj trgovini zračne luke prije polaska leta, ne znači da ga ne morate prijaviti na carinskom obrascu ili da nećete morati platiti carinu na njih, čak i ako su oslobođeni poreza i carine u zemlji u kojoj ste ih kupili. Prema web stranici CBP-a, morat ćete platiti naknadu ako je ukupna vrijednost onoga što ste kupili u bescarinskoj trgovini veća od vašeg osobnog izuzeća.

Možda ćete morati razgovarati o predmetima koje unosite u SAD s carinikom

Kad god donosite predmete poput hrane u Sjedinjene Države iz inozemstva, možda ćete morati proći jedan ili više dodatnih postupaka prije nego što vam se dopusti ulazak u zemlju. Carinski službenici mogli bi vam, na primjer, postaviti niz dodatnih pitanja.

Ako u zemlju želite unijeti komercijalnu robu čija se vrijednost procjenjuje na više od izuzeća za koje ispunjavate uvjete, od vas će se najvjerojatnije zatražiti da odete na blagajnu kako biste ispunili izjavu i platili potrebne pristojbe. Zabranjeni predmeti, uključujući povrće, voće i sjemenke, najvjerojatnije će biti zaplijenjeni.

Iako bi vam ovi dodatni postupci mogli oduzeti dosta vremena, to obično ne znači da ćete biti zadržani u zračnoj luci nekoliko sati – osim ako ne unosite komercijalne proizvode ili skupe predmete.

Carinik u pravilu neće biti sitničav. Ako je vaše pojedinačno ograničenje, na primjer, 500 USD i prijavite robu u vrijednosti od 520 USD, velike su šanse da će vam on ili ona samo omogućiti da nastavite bez daljnjeg odugovlačenja. Ipak, uvijek biste trebali biti spremni učiniti ono što se mora učiniti i platiti relevantne naknade.

Laganje može dovesti do ogromnih kazni

Iako ćete morati platiti (relativno malu) naknadu za stavke koje ste prijavili ako je njihova kombinirana vrijednost veća od izuzeća za koje ispunjavate uvjete, cijela stvar može postati mnogo skuplja ako vas uhvate da ne prijavljujete sve što morate. Osim mogućnosti da predmeti budu zaplijenjeni, mogli biste platiti i značajnu novčanu kaznu.

Još gore od toga, ako ste član programa pouzdanih putnika kao što je Global Entry, jedna laž mogla bi ugroziti vaše članstvo. Uvjet ovih programa je da putnik bude 100% istinit i točan prilikom izrade carinskih deklaracija. Čak i najmanji prekršaj može rezultirati opozivom vašeg članstva.

Ako je nešto što ste zaboravili prijaviti na carinskom obrascu zaplijenjeno, imate zakonsko pravo pokušati ga vratiti obraćanjem sudu. Najbolje je biti iskren kada ispunjavate carinsku deklaraciju. Carinici su doslovno sve to već ‘vidjeli’ pa ih neće biti lako prevariti.

Ako vas carinik pita jeste li kupili taj skupi komad nakita u inozemstvu, a lažno odgovorite ‘ne’, možda ne samo da ćete na kraju izgubiti nakit, već ste se lažnim iskazom proglasili krivim i za zločin. Iako bi policajci mogli imati razumijevanja ako je netko zbunjen svojim obvezama što se tiče carinskih deklaracija, mnogo će manje opraštati otvorenu laž.

Savjeti za ispravno popunjavanje američkog carinskog obrasca

Ispunjavanje obrasca zapravo nije jako komplicirano, pod uvjetom da prvo provjerite jeste li razumjeli kako ispravno dovršiti svaki odjeljak. Pažljivo dosegnite svaki zahtjev i dvaput provjerite prije nego što napišete bilo što.

Ne zaboravite da ovaj obrazac ima i prednju i stražnju stranu i da oba moraju biti ispunjena. Ako sumnjate u nešto, lako je pronaći uzorak obrasca i kako ga ispuniti na internetu.

Službenik CBP-a će vas intervjuirati, a zatim će provjeriti sve što ste unijeli na obrazac. Zatim će biti ovjeren datumom vašeg dolaska. Ako nešto napišu na obrascu, nemojte se uznemiriti – to je standardna praksa.