Granična kontrola SAD-a uskoro bi mogla djelovati u zračnim lukama u Velikoj Britaniji, prednjači Edinburgh

Category: Novosti | 0
Granična kontrola SAD-a uskoro bi mogla djelovati u zračnim lukama u Velikoj Britaniji, prednjači Edinburgh
Granična kontrola SAD-a uskoro bi mogla djelovati u zračnim lukama u Velikoj Britaniji, prednjači Edinburgh

Zračna luka Edinburgh razgovara s vladom SAD-a i Velike Britanije o sprečavanju, što bi potencijalno moglo transformirati transatlantska putovanja za putnike koji odlaze iz Škotske.

Ovaj potez uslijedio je nakon uspješnih modela uspostavljenih u kanadskim i irskim zračnim lukama.

U tim zračnim lukama putnici prolaze američke imigracijske i carinske provjere prije ukrcaja na svoje letove.

Ovaj proces im omogućuje da izbjegnu dugotrajne redove po dolasku u Sjedinjene Države ili se neprimjetno povežu s daljnjim letovima.

Prednosti sprečavanja

Gordon Dewar, izvršni direktor zračne luke Edinburgh, istaknuo je prednosti sprečavanja, uključujući poboljšanu učinkovitost putovanja i poboljšanu povezanost SAD-a.

Istaknuo je praktičnost, navodeći: “Kada stignete u Sjedinjene Države, izađete na vrata i nastavite s onim što se nadate učiniti u Sjedinjenim Državama s apsolutnom pouzdanošću.”

Potencijalni utjecaj na rute putovanja

Prema Dewarovim riječima, objekti za sprječavanje također bi mogli utrti put uspostavi novih transatlantskih pravaca.

Objasnio je da se mnoge američke zračne luke suočavaju s ograničenjima međunarodnih kapaciteta, ali imaju veću dostupnost za domaće letove.

Nudeći spriječenost u Edinburghu, zrakoplovne tvrtke mogle bi zaobići ta ograničenja i otvoriti dodatne linije za Sjedinjene Države.

Usporedba sa zračnom lukom Dublin

Zračna luka Dublin služi kao značajan primjer uspjeha spriječenosti.

Iako Irska dijeli veličinu stanovništva sličnu škotskoj, ona uživa znatno veću povezanost sa Sjedinjenim Državama, uglavnom zbog objekata za preklapanje.

Dewar je naglasio potencijal Edinburgha da ponovi dublinska postignuća i poboljša svoje transatlantske veze.

Izazovi i zakonodavni zahtjevi

Iako su prednosti sprečavanja očite, njegova provedba u zračnim lukama u Velikoj Britaniji zahtijevat će novo zakonodavstvo.

Trenutno francuska pogranična policija provodi provjere na različitim polazišnim točkama Velike Britanije, ali domaćini američkih dužnosnika trebat će nove pravne okvire.

Dewar je ukazao na tekuće razgovore s dionicima i izrazio optimizam glede projekta, ukazujući na široku suglasnost o njegovim prednostima.

Vremenska crta i budući izgledi

Dewar procjenjuje da bi provedba postrojenja za sprječavanje mogla potrajati dvije do tri godine nakon što Velika Britanija i SAD potpišu sporazum.

Unatoč potrebnim zakonodavnim i logističkim koracima, inicijativa ima za cilj transformirati transatlantska putovanja iz zračnih luka u Velikoj Britaniji, nudeći putnicima lakše putovanje u Sjedinjene Države.

Besprijekorno putovanje tijekom cijelog putovanja

Potencijalno dodavanje preklapanja u zračnim lukama u Velikoj Britaniji nudi dodatnu pogodnost za česte putnike u Sjedinjene Države, posebno one koji koriste Program izuzeća od viza (VWP) i ESTA.

ESTA (Elektronički sustav za odobrenje putovanja) je automatizirani sustav koji određuje podobnost posjetitelja za putovanje u Sjedinjene Države u okviru VWP-a.

Podvrgavajući se prevenciji prije polaska, putnici mogu ubrzati svoj ulazak u SAD, smanjujući vrijeme čekanja i birokratske prepreke u imigraciji i carini.

Preklapanje u kombinaciji s ESTA-om poboljšava putovanja posjetitelja u Velikoj Britaniji, pružajući kraće vrijeme tranzita, glatke veze i povećanu pouzdanost pri putovanju u SAD.

Širenje transatlantskih ruta i povezanost između gradova Velike Britanije i SAD-a mogli bi potaknuti putovanja i potaknuti gospodarski rast i kulturnu razmjenu.